مسجد عیسی بیگ کوش آداسی

مسجد عیسی بیگ کوش آداسی را نباید در تور کوش آداسی از دست داد. مسجد عیسی بیگ کوش آداسی مانند دیگر مراکز دیدنی کوش اداسی در نزدیکی شهر سلجوق قرار گرفته است و البته مربوط به دوره سلجوقیان است.

مسجد عیسی بیگ کوش آداسی در سال 1375 میلادی به دستور آیدین اوغلو عیسی بیگ طراحی و بنا شده است. مسجد عیسی بیگ کوش آداسی در قرن 19 به عنوان کاروانسرا استفاده می‌شده است و تاجرانی که برای تجارت به شهر افه سوس می‌رفتند، در مسجد عیسی بیگ کوش آداسی اتراق می‌کرده اند.

 مسجد عیسی بیگ کوش آداسی در شهرک سلسوک واقع شده است. این شهرک، به جز مسجد عیسی بیگ کوش آداسی چند مکان باستانی دیگر از   جمله یک قلعه و چند رستوران با غذای معروفی به نام کوپ است که بسیار لذیذ و خوشمزه است.

 

بنر نمونه 870*120

طراحی مسجد عیسی بیگ کوش آداسی

مسجد عیسی بیگ کوش آداسی از نظر معماری و نشانه‌های دیگر طراحی، نشاندهنده گذران دوران انتهایی سلجوقی و ابتدای دوران عثمانی است. مسجد عیسی بیگ کوش آداسی دارای دو گنبد و یک مناره است. مسجدهای تک مناره، به معنای مسجد سنی‌هاست و نشان دهنده این است که مسجد عیسی بیگ کوش آداسی مربوط به عثمانی‌ها و دین آن‌هاست.

موادی که در ساخت مسجد عیسی بیگ کوش آداسی به کار رفته اند، سنگ، اجر و مرمر هستند و نقشه این مسجد، درست مانند مسجد جامع دمشق است.

مسجد عیسی بیگ کوش آداسی دو ورودی اصلی در شرق و غرب خود دارد. دیواره‌های غربی مسجد عیسی بیگ کوش آداسی دارای نقش‌هایی از کتبیه و اشکال هندسی است که با استفاده از سنگ‌های مرمر روی آنها را پوشانده اند.