کاروانسرای اوکوز محمد پاشا کوش آداسی

کاروانسرای اوکوز محمد پاشا کوش آداسی در سال 1618 میلادی در کوش آداسی ساخته شده است. یکی از مهم ترین جاذبه‌های ترکیه است که در نزدیکی شهر کوش آداسی و شهر زیبای ازمیر قرار گرفته است. دیدن کاروانسرای اوکوز محمد پاشا کوش آداسی‌ را حتماً در بین برنامه‌های تور کوش آداسی خود قرار دهید.

طراحی کاروانسرای اوکوز محمد پاشا کوش آداسی

کاروانسرای اوکوز محمد پاشا کوش آداسی را می‌توان جزو طراحی‌های معماری دوران عثمانی نام برد. زیرا این کاروانسرا به دستور صدر اعظم محمدپاشا بنا شده است. مسجدی هم در کاروانسرای اوکوز محمد پاشا کوش آداسی‌ وجود دارد که این مسجد از سوی صدر اعظم اوکوز محمد پاشا طراحی و اجرا شده است.

بنر نمونه 870*120

در دیوارهای بیرونی کاروانسرای اوکوز محمد پاشا کوش آداسی‌، یک سری حفره منظم دیده می‌شود که برای محافظت از کاروانسرا و دزدان دریایی که از سمت دریای اژه می‌آمدند، قرار گرفته اند.

 

اهمیت کاروانسرای اوکوز محمد پاشا کوش آداسی

می توان از وجود این توپ‌ها، این گونه برداشت کرد که کاروانسرای اوکوز محمد پاشا کوش آداسی‌ یکی از مکان‌های مهم در دوران عثمانی بوده است و احتمالاً کاروان‌های تجاری بسیار زیادی در کاروانسرای اوکوز محمد پاشا کوش آداسی‌ اتراق می‌کرده اند.

از ان جا که در نزدیکی ساحل نیز قرار گرفته است، تاجران دریایی به کاروانسرای اوکوز محمد پاشا کوش آداسی‌ می‌آمده اند و برای تجارت به شهر افسوس از این کارونسرا استفاده می‌کرده اند. در دوران عثمانی، شهر افسوس و ازمیر جزو بزرگترین شهرهای تمدن دریای اژه بوده اند که مراکز مذهبی زیادی نیز در آن وجود داشته است.